Türkiye ve Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat uygulaması

 

 

ÖNEMLİ NOT: Pasaportsuz seyahat uygulaması, sadece turistik amaçlı seyahatler için geçerlidir. Ukrayna'da üniversitede bölüm okumak isteyen öğrencilerin , Ukrayna oturum izni alabilmeleri için mutlaka "öğrenci vizesi alınmış olan pasaportlarıyla" Ukrayna'ya giriş yapmaları gereklidir. Çipli kimlik kartıyla, pasaportsuz seyahat uygulaması, öğrencilerin aile veya yakınlarının Ukrayna'ya ziyaretini son derece kolaylaştıran, güzel bir uygulamadır. Sadece "yeni tip çipli T.C.kimlik kartı" yeterli olacaktır. Bilgiler ve aşağıdaki linkten de indirebileceğiniz pasaportsuz giriş için doldurulması gereken form (Immigration Card), Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği'nin web sitesinden edinilmiştir.

 

Türkiye ve Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat uygulaması 1 Haziran 2017 itibariyle başlamıştır.

 

İki ülke vatandaşları karşılıklı olarak yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanarak seyahat edebilmekte ve diğerinin ülkesinde her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabilmektedir.

 

Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla Ukrayna’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, bir örneği aşağıdaki linkten de indirebileceğiniz formları (Immigration Card) uçakta veya pasaport kontrol noktalarında doldurmaları, belgeyi Ukrayna’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları, yetkili makamlarınca sorulduğunda göstermeleri ve ülkeden ayrılırken yeni tip çipli kimlik kartlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri gerekecektir.

 

Pasaportla seyahatlerde olduğu gibi, yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahatlerde de Ukrayna hudut görevlileri Ukrayna’ya girişlerde aşağıdaki belgelerin ibrazını isteyebilecektir:

 

• Gidiş-Dönüş uçak bileti,

• Otel rezervasyonu veya, Ukrayna noterince düzenlenmiş davet edenin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı davetiye,

• Ülkede bulunulan süre zarfında maddi ihtiyaçların karşılanabileceği miktarda nakit para ibrazı veya Ukrayna noterince düzenlenmiş garanti mektubu (günlük en az 35 Amerikan Doları veya karşılığı konvertibl döviz).

 

İki ülke vatandaşlarının yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Ukrayna'ya yapılacak ziyaretlerde mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

 

Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahat eden Türk vatandaşlarının kimlik kartlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, Kiev Büyükelçiliği'nde veya Odessa Başkonsolosluğu'nda Türkiye'ye dönüşlerini teminen geçici pasaport müracaatında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı (soğuk damgalı ve T.C. Kimlik Numaralı) bir başka kimlik belgesi daha (sürücü belgesi, öğrenci kimliği v.s.) ihtiyatlılık gereği olacaktır.

 

Ukrayna’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının yanlarında 10.000 Avro veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Döviz/Türk Lirası/Mücevherat bulundurmaları halinde, ülkeye girişte Ukrayna gümrük makamlarına önceden beyanda bulunmaları önem taşımaktadır. Beyan edilmeyen nakit paraya/mücevherata Ukrayna mevzuatı uyarınca el konulmaktadır.

 

İlgili dosya:

Çipli kimlik kartıyla, pasaportsuz giriş için doldurulması gereken form (Immigration Card)