Sık Sorulan Sorular (SSS)

Merkezimiz Ukrayna’nın başkenti Kiev’dedir. Kayıt için gereken tüm işlemleri burada birebir gerçekleştiriyoruz. Türkiye’ye göre maliyetler düşük olduğu için bunu fiyatlarımıza yansıtabiliyoruz.

Aynı zamanda öğrenci ile aramızda başka hiç bir kurum, şirket ve şahıs olmadığı için daha uygun fiyat sunabiliyoruz.

Türkiye’de uzun yıllardan bu yana yurt dışı eğitim konusunda uzman ve kaliteli belli başlı firmalar bulunmaktadır. Türkiye’deki ofis sayısı, çalışan sayısı gibi bir çok unsur;  maliyetlere dolayısıyla fiyatlandırmaya yansımaktadır. Dilerseniz, kendini kanıtlamış bu tarz büyük firmalardan da hizmet alabilirsiniz. Buradaki en önemli kısım seçeceğiniz firmanın referanslarını iyi analiz etmeniz olacaktır.

Her meslekte daha düşük fiyata iş yapanlar vardır. Haliyle, Ukrayna’da eğitim alanında da  düşük fiyat sunan kişi ve/veya kurumlar bulunmaktadır. Merdiven altı, kurumsal olmayan, gayri profesyonel, tabiri caizse “uyguna hallederiz (!)” diyen kişi ve/veya organizasyonlardan uzak durmanız sizin menfaatinize olacaktır. Çünkü bu tarz kişi ve/veya kurumlar tarafından aldatılıp büyük miktarda maddi zarara girenler, havalimanında mahsur kalanlar, bir sorunda muhatap bulamayanlar, eksik ve prosedüre uygun olmayan evrak sıkıntısı çekenler, eğitim alanında yanlış yönlendirilip ciddi zaman kaybı yaşayanlar, ekstra maliyet ödemek zorunda kalanlar, yanlış prosedür kurbanı olup tekrar Türkiye’ye dönmek zorunda kalan mağdur sayısı oldukça fazladır.

Ukrayna’da, Türkiye’de olan bütün bölümlerde üniversite eğitimi almak mümkündür.

Gelen yabancı öğrencilerin popüler tercihleri; tıp,diş hekimliği,eczacılık, uçak mühendisliği,yazılım mühendisliği,bilgisayar mühendisliği,mimarlık, inşaat mühendisliği, uluslararası hukuk, rusça öğretmenliği, rusça tercümanlık gibi bölümlerdir.

Ukrayna’da, istediğiniz bölümde okumak için YKS-TYT-AYT şartı gerekmiyor. Lise mezunu olunması yeterlidir.

Her üniversite ve bölüme göre değişmekle birlikte yaklaşık 1500 USD’dan başlamaktadır. En güncel fiyatlar için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 1. Ukrayna Doğu Avrupa’nın en önemli ve dünyaca ünlü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Kiev tam bir üniversiteler şehridir.
 2. Ukrayna’nın okur yazar oranı %100’e yakındır.
 3. Ukrayna üniversiteleri çok güçlü akademik kadrolara sahiptir.
 4. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin hepsi Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınır. Diplomanıza denklik başvurusunda bulunabilirsiniz.
 5. Yurt konaklamaları çok ekonomiktir.
 6. Beslenme, ulaşım, sosyal harcamalar açısından Avrupa’nın en ekonomik yurtdışı eğitim alternatifidir.
 7. Lise diplomanız ve aldığınız derslere uygun olarak dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz
 8. Ukrayna’da özellikle Kiev başta olmak üzere, Odessa, Harkov gibi üniversite şehirleri aynı zamanda kültür ve sanat şehirleridir. Ukrayna’da eğitim, öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.
 9. Ekonomik ve kaliteli eğitim, dünyanın birçok ülkesinden öğrencileri Ukrayna’ya çekmekte, bu da zengin bir uluslararası öğrenci yaşamı sağlamaktadır.
 10. Ukrayna üniversitelerin kayıt, kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre daha kolaydır ve kısa sürer.

TYT-AYT sınavlarına girmeye gerek kalmadan, lise diplomanızla hazırlık fakültelerine kayıt yapılabilir.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, uçak mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, mimarlık, inşaat mühendisliği, rusça öğretmenliği, rusça tercümanlık gibi bölümlerdir.

Ukraynaca, Rusça ve İngilizce. Her bölümde %100 Ukraynaca eğitim olmakla birlikte üniversiteler gelen talebe göre yeterli sayıda öğrenci olması durumunda Rusça ve/veya İngilizce bölüm açmaktadırlar.

Dil Hazırlık Fakülteleri programları ise Ukraynaca, Rusça ve İngilizce dillerinde her yıl %100 açılmaktadır. Bu hazırlık programlarına dair en güncel paket fiyatları öğrenmek için tıklayınız.

Gelen yabancı öğrencilerin %95’i kendi ana dillerinin haricinde hiç bir yabancı dil bilmemektedir. Verilen hazırlık eğitimleri ve müfredatları da tamamen bunun üzerine kuruludur. Tecrübeli öğretim üyeleri tamamen hiç bir yabancı dil bilmeyenelere dönük sıfırdan dil eğitimi vermektedir.

Ama yine de kendi kendinize Rusça öğrenmek veya geliştirmek isterseniz sitemize ücretsiz olarak üye olup buradan bir çok Rusça eğitim kitabına ulaşabilirsiniz.

Dil Hazırlık Bölümü, öğrencinin hedeflediği lisans programına göre aşağıdaki spesifik alanlara göre çeşitlendirilmektedir:

Ekonomi
Psikoloji
Beşeri bilimler
Mühendislik bilimleri
Tıp ve biyoloji

 • Belgelerin Ukraynaca’ya yeminli tercümesi
 • Ukraynaca tercümelerin noter tasdiği
 • Üniversite kabul mektubu
 • Sınır polisi yazısı
 • Havalimanı karşılama
 • Üniversite ve yurt kayıtlarının yapılması
 • Okula ve yurda yerleştirme işlemleri
 • Ukrayna oturum izni
 • Ukrayna sağlık sigortası
 • Şehir oryantasyonu
 • Danışmanlık hizmetleri
 • Lise denklik işlemleri

Şu anki güncel paket program içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Ön kayıt için lise diploması, lise transkripti ve pasaport gerekmektedir. Fakat hemen her yıl değişen mevzuatlar gereği bu belgelerin bazı işlemlerden geçirilmesi gereklidir. Ön kayıtı kesinlik kazanan öğrencilerimiz,web sitemizde bulunan özel öğrenci panelinden, bu konuda en güncel bilgi ve talimatlara ulaşabilir.

ÖzgürÇocuk Ukrayna’da Eğitim olarak anlaşmalı olduğumuz tüm üniversitelerin Türkiye’de YÖK tanınırlığı vardır. Böylece denklik başvurusunda bulunulabilir. Ayrıca buraya tıklayarak YÖK tanınırlık belgelerini görebilir veya e-devlet üzerinden kendiniz de YÖK’ün sayfasında bu üniversiteleri teyit edebilirsiniz.

Denklik kişiden kişiye değişebilen bir durumdur.

Öncelikle öğrencinin YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden başarıyla mezun olması ve ardından YÖK’e denklik için başvurması gerekir.

Bu süreçte YÖK, her bir mezunu aşağıdaki kriterler bazında bireysel olarak değerlendirmektedir.

 • Aldığınız eğitimin içeriği
 • Zorunlu dersler ve içerikleri
 • Fark dersleri
 • Tamamladığınız kredi sayısı
 • Diploma notunuz
 • Transkript notlarınız
 • Eğitim aldığınız ülkede kaldığınız süre

Yukarıdaki kriterler çerçevesinde tüm şartlar uyuyorsa, aldığınız eğitim ile Türkiye’deki benzer alanda uyum ve uygunluk varsa (kısacası başarılı ve müfredata uygun olarak eğitiminizi bitirdiğinize kanaat getirilirse) aldığınız diplomanıza denklik verilir.

Eğer yukarıdaki kriterler çerçevesinde bazı şart ve/veya şartlar uymuyor, alacağınız eğitimde bir uyum yoksa ya da derslerde farklılık var ise, eksik derslerinizi Türkiye’de bir üniversitede almanız ya da YÖK denklik sınavına girmeniz gerekebilir. Denklik sınavında 100 üzerinden 50 puanı almanız durumunda diplomanıza denklik verilir.

Denklik almak için mezun olduktan sonraki başvuruyu YÖK’e yapmanız gerekir. Gerektiğinde YÖK sizden bir seviye tespit sınavına girmenizi isteyebilir.

Güncel değişiklikleri YÖK sayfasından takip edebilirsiniz.

Öğrenciler her birinin avantaj ve dezavantajlarına göre yurt veya ev konaklaması tercih edebilmektedirler.

Yurtta yaşamanın avantajları:

 • Fiyatları ev konaklamasına göre uygundur. 
 • Genelde okula yürüme mesafesinde yakındırlar. Genelde toplu taşımaya gerek kalmaz. Böylece öğrenci yorulmamış ve maliyete girmemiş olur.
 • Diğer öğrencilerle sosyalleşme imkanı doğar.
 • Yabancı dil olarak daha hızlı gelişim kaydedilir.
 • Diğer kazanımlar için buraya tıklayınız.

Yurtta yaşamanın dezavantajları:

 • En az 3 kişi bir arada yaşanır. Diğer oda arkadaşlarının uyumlu olup olmaması şans işidir. Bu durum bütün dünyada yurt yaşamı için aynıdır.
 • Bir çok Ukrayna yurdu fiziksel olarak eskidir. Görselliğe ve konfora önem verenler açısından alışmak bir kaç gün alabilmektedir.
 • Temizlik konusu ; bireysel bir konu olduğu için, yurtta ve odada yaşayanların toplam temizlik ortalaması üzerinden yorumlanmalıdır.

Evde yaşamanın avantajları:

 • Yalnız yaşayabilirsiniz. Eğer bir veya bir kaç kişiyle yaşayacaksanız da ev arkadaşlarınızı seçebilme imkanına sahip olacaksınız.

Evde yaşamanın dezavantajları:

 • Ev kiraları yüksektir. Bu yüzden, Özgür Çocuk Ukrayna’da Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri olarak, özellikle ilk yıl hazırlık paketi alan öğrencilerin -zaten halihazırda yurt parası da paket fiyatının içinde olduğu için- yurtta kalmasını önermekteyiz. En güncel ev kiralarını buradan öğrenebilirsiniz.
 • Evde yaşayanlar, okula ulaşım için genelde toplu taşımaya ihtiyaç duyar. Bu; hem zaman, hem de masraf açısından kayıptır. Eğer evde yaşamak isterseniz buradaki mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz.
 • Ev sahibi ile iletişim kurmak -özellikle ilk zamanlarda dile hakimiyet olmadığı için- zordur.
 • Yurtta yaşamaya kıyasla daha az sosyalleşme olacağı için yabancı dil gelişimi açısından daha yavaş bir seyir izlenir.

Son yıllarda, TL bazında bakıldığında geçmişe göre fiyatlar yükselmiş gibi algılansa da, bu durum TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesinden kaynaklıdır. Ve dünyanın diğer tüm ülkelerinde TL’nin geçmişe göre alım gücü düşmüştür. Buna rağmen; yurt dışında eğitim açısından en ekonomik ülke Ukrayna’dır. Dolar bazında bakıldığında Avrupa’nın en ekonomik ülkesidir. Bu yüzden dünyanın 150 farklı ülkesinden, 75.000’den fazla yabancı öğrenci, eğitim için Ukrayna’yı tercih etmektedir.

Her bireyin yaşam, tüketim ve beslenme alışkanlıkları farklı olduğu için net bir aylık tutar belirtmek yerine, genel olarak Ukrayna’da maaşlar, ulaşım, market, yeme-içme gibi bir çok maliyete, en güncel haliyle buradan ulaşabilir ve kendinize göre bir fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca Ukrayna’da yaşamınızı kolaylaştıracak en iyi mobil uygulamalara, web sitemize ücretsiz üye olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’ya en ekonomik uçak biletlerini görmek için tıklayınız.