En Güncel Ukrayna Haberleri - ÖzgürÇocuk Ukraynada Eğitim
Ukrayna, Rusya'nın ilhak ettiği topraklarda yapılacak seçimleri kınadı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Ukrayna topraklarında yapılması planlanan başkanlık seçimlerini düzenleme niyetini şiddetle kınamaya çağırdı. Bakanlık, bu durumun Ukrayna Anayasası ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek uluslararası toplumu yaptırım uygulamaya ve seçimlere gözlemci göndermemeye çağırdı. (9.12.2023-19:30)
Tekirdağ Şehir Hastanesi'nde 30 ülkeden 2.400 yabancı hasta tedavi edildi Tekirdağ'da bulunan Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi, Balkan ülkeleri başta olmak üzere 30 ülkeden 2.400 yabancı hastayı tedavi etti. Başhekim Opr. Dr. Lütfi Çağatay Onar, Ukrayna'dan gelen hasta sayısında artış olduğunu belirterek, 100 Ukraynalı hastayı tedavi ettiklerini söyledi. (9.12.2023-11:34)
Bulgaristan, Ukrayna'ya askeri yardım sağlama kararını onayladı Bulgaristan Parlamentosu, Ukrayna'nın hava savunma kapasitesini güçlendirmek için uçaksavar füze sistemleriyle askeri yardım sağlama kararını oybirliğiyle kabul etti. Ayrıca, Ukraynalı F-16 pilotlarına eğitim için Bulgaristan hava sahasının kullanılmasına da izin verildi. (9.12.2023-11:30)
Ukraynalı çift, savaşta kimsesiz kalan hayvanlara sahip çıkıyor Ukrayna'nın Orikhiv şehrinde yaşayan bir çift, savaş nedeniyle sahipsiz kalan onlarca kedi ve köpeğe bakıyor. Şehirdeki saldırılar sonucu neredeyse harabeye dönen Orikhiv'de kalan çift, zor şartlar altında 65 evcil hayvana umut oluyor. Elektrik ve doğal gazın kesildiği, istihdam imkanının olmadığı şehirde yaşayan çift, gönüllülerin yardımlarıyla hayvanlara bakabiliyor. (9.12.2023-11:03)
Rekabet Kurumu Başkanı Küle, kırmızı et sektörüne yönelik incelemenin detaylarını anlattı Açıklaması Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, kırmızı et sektörüne yönelik başlattıkları incelemeye ilişkin, "En temel amacımız, tüketicilerin kırmızı eti daha ucuza tüketebilmesi ve pazarın daha rekabetçi olabilmesi için neler yapılabileceğini araştırmak. (9.12.2023-11:03)
Türkiye-Ukrayna İşbirliği Konferansı Düzenlendi Ankara'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü ve Ukrayna'nın bağımsızlığının 32'nci yıl dönümü vesilesiyle 'Türkiye-Ukrayna İşbirliği İçin Öncelikler ve Yenileşme Perspektifi' konulu konferans düzenlendi. Konferansa Türkiye ve Ukrayna büyükelçileri ve akademisyenler katıldı. Konferansta, Türkiye'nin Ukrayna için önemli bir ortak olduğu vurgulandı ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması bekleniyor. Ayrıca, Ukrayna'nın yeniden imarı ve Türk iş adamlarının yatırımları da konuşuldu. (8.12.2023-)
Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı, IOC'nin tarafsız sporcu kararını kınadı Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Matviy Bidniy, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC), Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına 'tarafsız sporcu' statüsünde katılabileceği yönündeki kararını şiddetle kınadıklarını bildirdi. (8.12.2023-)
Rusya, Ukrayna ordusunun askeri havaalanına saldırı düzenledi Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yüksek hassasiyetli silah ve İHA'lar ile Ukrayna ordusunun askeri havaalanının altyapısına saldırı düzenlendiğini açıkladı. Rus ordusunun Ukrayna'daki faaliyetlerine devam ettiğini belirten Konaşenkov, birçok askeri unsuru hedef aldıklarını ve hafta içinde Ukrayna'ya ait uçak ve helikopterlerin vurulduğunu söyledi. (8.12.2023-)
Putin, beşinci dönem için adaylığını açıkladı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna savaşına katılan askerler için düzenlenen bir ödül töreninde yaptığı konuşmada, beşinci dönemi için yeniden aday olacağını açıkladı. Putin'in yeniden seçilmesi, muhalefetin neredeyse hiç olmadığı ve Rus medyasının kontrolü altında olduğu mevcut koşullarda bekleniyor. Putin, 2000-2008 yılları arasında devlet başkanlığı yapmış, 2012'de ise yeniden bu göreve dönmüştü. Rusya Anayasası'nın 2020'de değiştirilmesiyle başkanlık süresi altı yıla çıkarıldı ve Putin'in önceki görev süreleri göz ardı edilerek yeniden aday olması için temiz bir sayfa açıldı. Seçimi kazanması halinde Putin, 2030'a kadar başkanlık görevini sürdürecek. (8.12.2023-)
İşgal Altındaki Ukrayna'da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları Toplantısı yapıldı Kırım Tatar halkı lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun katılımıyla, İnsan Hakları Günü çerçevesinde Ankara'da, İşgal Altındaki Ukrayna'da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları Toplantısı düzenlendi. (8.12.2023-)
Kremlin Sözcüsü: ABD'nin asıl kaygısı Ukraynalıların canı değil Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Ukrayna'ya yönelik yardımlarıyla ilgili olarak, 'ABD'nin asıl kaygısı, Ukraynalıların canı pahasına da olsa her zaman Amerikalıların kendisi olmuştur' dedi. Peskov, ABD'nin pahalı enerji kaynaklarından kazandığı paraların Ukraynalıların hayatına mal olduğunu belirtti. (8.12.2023-)
Azerbaycan, Ukrayna'ya elektrik altyapısı için yardım gönderdi Azerbaycan, savaş nedeniyle zarar gören elektrik altyapısının onarılması için Ukrayna'ya 551 bin metreden fazla elektrik kablosu ve 6 trafo istasyonu gönderdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararnamesiyle tahsis edilen yardımların bir kısmı daha önce gönderilmiş, bir sonraki etap ise yakın tarihlerde gönderilecek. (8.12.2023-)
Ukrayna'da sağlık ekipleri çatışmalarda yaralanan askerlere yardım ediyor Ukrayna'nın Zaporijya cephesinde görevli sağlık ekipleri, çatışmalarda yaralanan askerlere ilk yardımı sağlamak için hayatlarını riske atıyor. Gece gündüz çalışan ekipler, yaralı askerleri stabilizasyon merkezine veya hastanelere göndermeden önce hayatta tutmak için mücadele veriyor. Sağlık görevlileri, siperlerde kalarak saldırılar altında görevlerini yerine getiriyor. (8.12.2023-)
İngiltere Başbakanı Sunak, kendisini ziyarete gelen Hollandalı mevkidaşı ile kapıda kaldı İngiltere Başbakanı Rishi Sunak dün Londra'da Hollandalı mevkidaşı Rutte'yi ağırladı. Görüşme sonrasında başbakanlık konutu önünde kameralara poz veren iki lider, kapının içeriden kilitlenmesi nedeniyle dışarıda kaldı. Yaşanan ilginç anlar kameralara yansıdı. (8.12.2023-)
AB, Çin'den Rusya'ya askeri alanda kullanılan ürünlerin satışını durdurmasını istiyor Avrupa Birliği (AB) liderleri, Çin'den Rusya-Ukrayna Savaşı'nda Rus ordusunun donatımına destek sağlayabilecek askeri ve sivil ikili kullanım alanı bulunan ürünlerin satışını durdurmasını talep etti. (8.12.2023-)
Türkiye Kadın Milli Takımı Ukrayna'yı 5-0 mağlup etti Bulgaristan'da düzenlenen Avrupa Badminton Takımlar Şampiyonası Elemeleri'nde Türkiye Kadın Milli Takımı, Ukrayna'yı 5-0 mağlup etti. Başkent Sofya'da gerçekleşen maçta ay-yıldızlı ekip, galibiyetle başarılı bir başlangıç yaptı. Yarınki Grönland maçını da kazanmaları halinde Türkiye, Avrupa Takımlar Şampiyonası'nın finallerine katılmak için mücadele edecek. (7.12.2023-)
Cameron: Ukraynalıların cesaretiyle Rusya'nın savunma ekipmanının yüzde 50'si yok edildi İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, ABD'nin Rusya-Ukrayna Savaşı'nda savunma bütçesinden ayırdığı ilave yüzde 10'luk payın Ukraynalıların cesaretiyle birleşerek, Rusya'nın savunma ekipmanının yüzde 50'sini yok ettiğini savundu. (7.12.2023-)
NATO, 75. kuruluş yılında güçlendirme ve işbirliği hedefliyor NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 2024'te düzenlenecek zirvenin amacının, caydırıcılığı ve savunmayı güçlendirmek, stratejik rekabete yanıt vermek ve ortaklarla daha yakın çalışmak olduğunu söyledi. Stoltenberg, Ukrayna'daki savaşa dikkat çekerek, Rusya'nın dron saldırılarına devam ettiğini ve Ukrayna'ya destek çağrısını yineledi. (7.12.2023-)
Savunma Sanayii Başkanı Görgün: Elektronik harbin zafiyetleri gözlemleniyor Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, 1'inci Elektronik Harp Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, elektronik harbin kullanılmasının taraflara ne kadar zafiyet oluşturduğunu gözlemlediklerini belirtti. Görgün, özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı'nda elektronik harbin etkilerinin taraflara ne kadar üstünlük sağladığını vurguladı. (7.12.2023-)
Ukrayna'da trafik kazasında 6 kişi hayatını kaybetti Ukrayna'nın Harkov bölgesinde meydana gelen trafik kazasında bir binek otomobil, bir minibüs ve bir kamyon çarpıştı. Kazada 6 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi yaralandı. Kazanın nedeni araştırılıyor. (7.12.2023-)
Kremlin Sözcüsü: ABD'deki Çelişkiler Avrupa'ya da Yansıyabilir Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD içindeki çelişkilerin Avrupa'ya da yansıyabileceğini belirterek, 'ABD yönetiminin, iç işlerinde Rusya'yı kullanma alışkanlığını sürdürmesinden büyük üzüntü duyuyoruz.' dedi. ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'ya yardımları da içeren 105 milyar dolarlık bütçe talebinin Senatoda reddedilmesini değerlendiren Peskov, 'Elbette ABD içindeki bu tür çelişkiler, Avrupalıların da ruh haline yansıyabilir.' ifadesini kullandı. (7.12.2023-)
Rusya, Ukrayna'yı Baykal-Amur demir yolu patlamalarıyla suçladı Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Baykal-Amur demir yolu hattında meydana gelen patlamaların Ukrayna istihbaratınca gerçekleştirildiğini ileri sürdü. FSB, patlamayla bağlantılı olduğu iddia edilen bir Belarus vatandaşının gözaltına alındığını ve Ukrayna istihbaratına çalıştığını iddia etti. (7.12.2023-)
ABD, Ukrayna'ya 175 Milyon Dolarlık Silah ve Ekipman Yardımı Yapacak ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya 175 milyon dolarlık silah ve ekipman yardımı yapacağını duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD'ye teşekkür etti. (7.12.2023-)
ABD Senatosu, İsrail ve Ukrayna'ya yardım içeren harcama paketini reddetti ABD Senatosu, İsrail ve Ukrayna'ya yardım sağlanmasını içeren 105 milyar dolarlık harcama paketinin oylamaya sunulmasını reddetti. Cumhuriyetçiler, Meksika sınırında güvenliğin arttırılması taleplerinin karşılanmadığını belirterek 'hayır' oyu verdi. Bağımsız senatör Bernie Sanders ise İsrail'e verilen yardımlara karşı çıktı. (7.12.2023-)
Ukrayna'nın Zaporijya cephesindeki sıcak çatışmalar görüntülendi Ukrayna'nın Zaporijya cephesindeki sıcak çatışmalarda Ukraynalı havan birlikleri, Rus mevzilerine atış yaparken Anadolu Ajansı (AA) ekibi tarafından görüntülendi. AA ekibi, Zaporijya cephe hattına ulaşarak savaş faaliyetlerini yerinde takip etti. Cephe hattında havan bataryalarının etkili şekilde kullanıldığı ve savaşın izlerinin görüldüğü belirtildi. (7.12.2023-)
Ukrayna, 50 Milyon Ton Mahsul İhraç Edebilir Ukrayna Tahıl Derneği Başkanı Nikolay Gorbaçov, ülkenin bu yılki hasattan 50 milyon ton mahsul ihraç etme potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, yaklaşık 10 milyon ton bitkisel yağ ve küspe ürününün ihracatının da beklendiği ifade edildi. (7.12.2023-)
ABD Savunma Bakanı Ukrayna'ya Desteğini Yineledi ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov ile yaptığı görüşmede ülkesinin Ukrayna'ya desteğini yineledi. Görüşmede, Ukrayna'nın ihtiyaçlarının karşılanması için devam eden çalışmalar ele alındı ve 175 milyon dolarlık yeni ek askeri yardım paketi duyuruldu. (7.12.2023-)
Çin-AB Zirvesi, ticari anlaşmazlıklar ve jeopolitik sorunların gölgesinde toplanıyor Çin ile Avrupa Birliği (AB) liderleri, ikili ticaretteki dengesizliklerin yanı sıra Rusya-Ukrayna Savaşı bağlantılı jeopolitik sorunları ele almak üzere bir araya geliyor. (7.12.2023-)
G7 Liderleri Gazze'deki İnsani Krize Çözüm Bulmak İçin Acil Eylem İhtiyacı Bildirdi G7 ülkelerinin liderleri, Gazze'de kötüleşen insani krize çözüm bulmak ve sivil kayıpları en aza indirmek için daha acil eyleme ihtiyaç olduğunu bildirdi. Zirvede ayrıca Rusya-Ukrayna krizi de ele alındı. Japonya Başbakanı, Ukrayna'nın yeniden inşası için 4,5 milyar dolarlık fon desteği sağlayacaklarını açıkladı. (7.12.2023-)
ABD, Ukrayna'ya 175 Milyon Dolarlık Askeri Yardım Paketi Açıkladı ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya hava savunma ve topçu mühimmatından oluşan 175 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıkladı. Paket, Biden yönetimi tarafından Ukrayna'ya sağlanan 52. askeri yardım paketi olarak belirtildi. (7.12.2023-)
Beşiktaş Emlakjet, Joventut Badalona'ya yenildi Beşiktaş Emlakjet Erkek Basketbol Takımı, Basketbol BKT Avrupa Kupası A Grubu 10. hafta mücadelesinde İspanya ekibi Joventut Badalona'ya 85-81 yenildi. Bu sonuçla Beşiktaş, 4'üncü kez mağlup olurken, Joventut Badalona ise 5'inci galibiyetini aldı. (6.12.2023-)
Rusya'da eski Ukrayna milletvekili silahlı saldırı sonucu öldü Rusya Soruşturma Komitesi, eski Ukrayna Parlamentosu Milletvekili İlya Kiva'nın Moskova bölgesinde silahlı saldırı sonucu öldüğünü açıkladı. Kiva, Rusya yanlısı bir siyasi figürdü ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'i eleştiriyordu. (6.12.2023-)
ABD, 4 Rus askerini Ukrayna işgaliyle bağlantılı suçladı ABD Adalet Bakanlığı, 4 Rus askerini Ukrayna'nın işgaliyle bağlantılı olarak bir ABD vatandaşına karşı savaş suçu işlemekle suçladı. Adalet Bakanı Merrick Garland, 4 Rus askerinin, Rusya'da yaşayan bir ABD vatandaşını alıkoymak, sorgulamak ve işkence yapmaktan suçlandığını belirtti. İddianamede, tutsak edilen ABD vatandaşının ölümle tehdit edildiği ve Donetsk bölgesinde hendek kazmaya zorlandığı iddia edildi. (6.12.2023-)
Rusya, Ukrayna'ya ait savaş uçaklarını vurdu Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk ve Zaporijya bölgelerinde Ukrayna'ya ait Su-25 ve Mig-29 savaş uçaklarını vurduğunu açıkladı. Ayrıca, farklı bölgelerde 76 insansız hava aracı imha edildiği belirtildi. Bugüne kadar Ukrayna'ya ait birçok askeri araç ve silahın yok edildiği ifade edildi. (6.12.2023-)
Almanya Savunma Bakanı: Ukrayna'ya silah tedariki konusunda sıkıntı yaşıyoruz Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Ukrayna'ya silah tedariki konusunda sıkıntı yaşandığını belirtti. Pistorius, Ukrayna'nın mühimmat ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanamadığını ifade etti. Ayrıca, Rusya'nın Ukrayna savaşını kazanması durumunda Almanya'nın yeni bir güvenlik durumuyla karşı karşıya kalacağını vurguladı. (6.12.2023-)
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Batı Ukrayna'ya ihanet etti Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı'nın Ukrayna'ya ihanet ettiğini ve Ukrayna halkının güvenini kullandığını belirterek, 'Onlar (Ukraynalılar) Batı'ya güvendi. Batı ise onları alaycı şekilde kandırdı.' dedi. Zaharova, başkent Moskova'da güncel konulara dair haftalık basın toplantısı düzenledi. (6.12.2023-)
Zelenskiy, ABD Senatosuna vereceği brifingi iptal etti ABD Kongresinde Ukrayna'ya yardımlar konusunda sert tartışmalar sürerken Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, buna ilişkin Senato üyelerine vereceği brifingi son dakika iptal etti. Senatörleri, ülkesinin ihtiyaçlarına ilişkin video bağlantısı yöntemiyle bilgilendirmesi beklenen Zelenskiy, oturuma son anda katılmadı. (6.12.2023-)
Kremlin Sözcüsü: Rusya, Ukrayna'da siyasi ve diplomatik yolları tercih ediyor Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Ukrayna ile ilgili hedeflerine önce siyasi ve diplomatik yollardan ulaşmayı tercih ettiğini, Batı ve Kiev'in bu yöntemleri reddetmesi halinde ise 'özel askeri operasyonun süreceğini' söyledi. Yardım ve müzakere konusunun birbiriyle ilgisi olmadığını belirten Peskov, hedeflere ulaşmak için siyasi ve diplomatik yolların tercih edildiğini vurguladı. (6.12.2023-)
ABD'de Demokratlar, ulusal güvenlik paketini Senatoya sundu ABD'de Demokratlar, İsrail ve Ukrayna'ya yardımı da içeren yaklaşık 111 milyar dolarlık ulusal güvenlik paketini Senatoya sundu. Paketin yasalaşması için Senatoda onaylanması ve ardından Temsilciler Meclisinde de kabul edilerek, ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor. (6.12.2023-)
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus askeri uçağının düşürüldüğünü açıkladı Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Odessa bölgesinde bir Rus askeri uçağının düşürüldüğünü duyurarak hava savunmalarını güçlendireceklerini belirtti. (6.12.2023-)
Ukrayna, bu yılın Ocak-Kasım döneminde 37,4 milyar dolar dış finansman aldı Ukrayna hükümeti, bu yılın Ocak-Kasım döneminde 37,4 milyar dolar tutarında dış finansman aldığını bildirdi. Başbakan Şmıgal, ABD, Almanya, İspanya, Finlandiya ve İrlanda'nın en büyük bağışçılar olduğunu belirtti. (6.12.2023-)
Ukrayna, Rusya'ya ait İHA'ları imha etti ve bir uçağı düşürdü Ukrayna'nın, Rusya'ya ait 41 insansız hava aracını imha ettiği ve bir Su-24M uçağını düşürdüğü bildirildi. Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Rus ordusunun İHA'larla Ukrayna topraklarına saldırı düzenlediğini açıkladı. Ukrayna hava savunması tarafından yapılan muharebe çalışmaları sonucunda 41 İHA imha edildi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, hava savunma kuvvetlerine teşekkür ederek Rus uçağının Odessa bölgesini bombalamaya gittiğini belirtti. (6.12.2023-)
G7 Zirvesi'nde Rusya-Ukrayna ve İsrail-Hamas çatışmaları ele alınacak Japonya'nın ev sahipliğindeki çevrim içi G7 zirvesinde, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları ve İsrail-Hamas çatışmaları gibi konular ele alınacak. G7 liderleri, uluslararası toplumu ilgilendiren önemli konuları tartışacak ve işbirliğini teyit edecek. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in çevrim içi zirveye katılması planlanıyor. (6.12.2023-)
ABD, Güney Kore'nin Ukrayna'ya top mermisi sağladığını iddia etti ABD basını, Güney Kore'nin Ukrayna'ya dolaylı yollardan 155 milimetrelik top mermisi sağladığını ileri sürdü. Haberde, ABD'nin Ukrayna'nın Rusya'ya karşı rekabet edebilmesi için yüksek miktarlarda mühimmat sağlamak istediği belirtildi. (5.12.2023-)
Rusya, Ukrayna'nın İHA saldırı girişimlerini engelledi Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım Yarımadası ve Azak Denizi üzerinde Ukrayna'nın 40'tan fazla insansız hava aracıyla (İHA) saldırı girişiminin engellendiğini bildirdi. Rus hava savunma sistemleri, Ukrayna'ya ait 22 İHA'yı imha etti ve 13 İHA'yı da önlendi. Kırım, 2014'te Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilmişti. (5.12.2023-)
Ukraynalı asker, çatışmaya ara verip kahvesini yudumladı Rusya ve Ukrayna arasında 1 yılını dolduran savaşta bu kez siperler arasında Rus güçleri ile çatışan bir Ukraynalı askerin, çatışmaya ara verip kahve içtiği görüntüler ortaya çıktı. Kahvesini yudumlayan Ukraynalı askerin soğukkanlı tavırları dikkat çekti. (4.12.2023-)
Rus askerleri, cephanelikleri bittiği için teslim olan Ukrayna askerlerini infaz etti Rus askerleri, cephaneleri bittiği için teslim olan Ukrayna askerlerini infaz etti. Görüntülerde, tek tek sığınaktan çıkıp yere yatan Ukrayna askerlerinin yaylım ateşine tutulduğu anlar yer aldı. (4.12.2023-)
Ukrayna'ya girişte kamyonlar protestolar nedeniyle bekletiliyor Polonyalı kara yolu nakliyecilerinin protestoları nedeniyle Ukrayna'ya girmeye çalışan kamyonlar, bazı sınır kapılarında 10 güne kadar bekletiliyor. Polonya-Ukrayna sınırını kapatan nakliyeciler, sadece birkaç kamyonun geçişine izin verirken otomobillerin, otobüslerin ve insani yardım taşıyan araçların geçişini engellemiyor. Dorohusk sınır kapısında 520 kamyonun beklediği ve geçiş süresinin beş güne kadar uzadığı bildirildi. Polonyalı kamyoncular, Ukraynalı şirketlerin ticari izinlere tabi tutulmasını talep ediyor ve savaş sonrası kurulan şirketlerin faaliyet izinlerinin askıya alınmasını istiyor. (4.12.2023-)
ABD, Ukrayna'ya yardım için ek bütçe talep etti Başkan Joe Biden yönetimi, Rusya ile olan savaşta Ukrayna'ya yardım gönderilmesi için Kongre'den ek bütçe talebinde bulundu. Beyaz Saray, Ukrayna'ya gönderilen yardımların durumunu ele alarak ek bütçenin onaylanmasını talep etti. (4.12.2023-)
Letonya'da Ukrayna vatandaşına ayrımcılık tazminatı Letonya'da bir oto yıkamacı, Ukrayna vatandaşına uyguladığı ayrımcılık nedeniyle 1000 avro tazminat ödemeye mahkum edildi. Olayın ardından kadın polise şikayetçi oldu. (4.12.2023-)