En Güncel Ukrayna Haberleri - ÖzgürÇocuk Ukraynada Eğitim
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turundaki başarısından dolayı Türkçe mesaj paylaşarak tebrik etti. (28.05.2023-22:57)
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından Türkçe olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti. Zelenskiy, işbirliğinin geliştirilmesini ve stratejik ortaklığın daha da güçlendirilmesini umduklarını belirtti. (28.05.2023-22:45)
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İran'a 50 yıllık süreyle yaptırımların uygulanmasına ilişkin karar taslağını parlamentoya sundu. Taslakta, Ukrayna'nın 50 yıl süreyle İran'a yaptırımlar uygulaması öngörülürken, bu kapsamda İran ile ticari operasyonların tamamen yasaklanması, İran'ın Ukrayna toprakları üzerinden kaynak geçişi, uçuşları ve taşımacılığının durdurulması yer aldı. Kategori: Dünya (28.05.2023-18:15)
Rusya, Kiev'in kuruluş yıl dönümünde şehre 54 dronla saldırdı. Saldırıda 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Ukrayna ordusu tarafından 52 dron düşürüldü. (28.05.2023-17:07)
Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için oy kullandı. Ahıska Türkleri, öz vatanları olan Türkiye'de ikinci kez oy kullanmanın mutluluğunu yaşadıklarını söylediler. (28.05.2023-13:34)
Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya'nın 54 Shahed tipi insansız hava aracıyla Ukrayna topraklarına yönelik saldırı düzenlediğini, bunun şu ana kadarki en büyük İHA saldırısı olduğunu duyurdu. (28.05.2023-10:29)
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya savunma sanayisinde faaliyet gösteren 220 şirket ve 51 kişiye yaptırım uygulandığını duyurdu. Yapılan açıklamada, terör için çalışan ve çoğu Rus olan tüzel ve gerçek kişilere yönelik yaptırımların olduğu belirtildi. Bazı şirket ve kişilerin Rusya dışında faaliyet gösterdiği vurgulandı. (28.05.2023-09:59)
Ukrayna'nın başkenti Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, kente düzenlenen insansız hava araçları (İHA) saldırıları sonucu bir kişinin yaşamını yitirdiğini, bir kişinin ise yaralandığını bildirdi. (28.05.2023-07:19)
Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarında bir mayının üzerinden geçerek tahrip olan Rusya'ya ait tank, Amsterdam'ın Leidse Meydanı'nda sergilenmeye başladı. Tankın sergilenmesi, demokrasinin kırılganlığı ve direncini temsil etmesi amacıyla gerçekleştirildi. Hollandalılar, Avrupa devletlerinin Ukrayna-Rusya savaşına müdahil olmasından duydukları endişeleri dile getirdi. (27.05.2023-)
Rusya'nın Donetsk bölgesinde Bahmut kentinin ele geçirilmesi, Ukraynalı ve Rus uzmanlar tarafından askeri, siyasi ve sembolik açıdan değerlendirildi. (27.05.2023-)
Rusya'nın Ukrayna'nın Dnipro kentinde kliniğe düzenlediği füze saldırısında 1 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı. Saldırı nedeniyle üst katı yıkılan bina kullanılamaz hale geldi, park halindeki birçok araçta da ağır hasar oluştu. (27.05.2023-)
ABD, Rus paralı asker grubu Wagner'in Mali'de askeri sorumlusu Ivan Alexander Maslov'a yaptırım uyguladığını duyurdu. Maslov'un Ukrayna'daki savaş için askeri teçhizat elde etmeye çalıştığı nedeniyle yaptırım uygulandı. (26.05.2023-)
Rusya'nın Dnipro'ya yaptığı füze saldırısında bir sağlık kliniği isabet aldı. Bina büyük ölçüde hasar alırken 2 kişi öldü, 30 kişi yaralandı. (26.05.2023-)
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Ukraynalı pilotların F-16 uçakları için eğitimlerinin Polonya'da başladığı açıklamasının, Varşova'nın bu konuda bilinen istekli tutumuna atıftan ibaret olduğunu belirtti. (26.05.2023-)
Rusya'nın Ukrayna'nın Dnipro kentinde kliniğe düzenlediği füze saldırısında 1 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı. (26.05.2023-)
Turizmde olduğu gibi yerleşik yaşam açısından da Rusya, Ukrayna gibi BDT ülkeleri vatandaşlarının dünyada en çok tercih ettiği kentlerin başında gelen Antalya'da, Rus ve Ukraynalı öğrenciler karnelerini aldı. (26.05.2023-)
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Bahmut'ta savaşırken Ruslara esir düşen 106 Ukrayna askerinin ülkeye döndüğünü duyurdu. (26.05.2023-)
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yoğun çatışmaların yaşandığı Bahmut'ta savaşırken Ruslara esir düşen 106 Ukrayna askerinin daha ülkeye döndüğünü duyurdu. (26.05.2023-)
Rusya'nın paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigozin, Ukrayna'nın Bahmut kentindeki çatışmalar sırasında vurulan bir binanın kalıntıları altında bir Türk vatandaşı ile ABD'li eski bir askere ait cansız bedenler bulunduğunu aktardı. Bayraklarla örtülen tabutların fotoğrafını da paylaşan Prigozin, iki kişinin cansız bedenlerinin ülkelerine yollandığını ifade etti. (26.05.2023-)
Rusya'nın paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigozin, Ukrayna'nın Bahmut kentindeki çatışmalar sırasında vurulan bir binanın kalıntıları altında bir Türk vatandaşı ile ABD'li eski bir askere ait cansız bedenler bulunduğunu aktardı. Bayraklarla örtülen tabutların fotoğrafını da paylaşan Prigozin, iki kişinin cansız bedenlerinin ülkelerine yollandığını ifade etti. (26.05.2023-)
Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Bahmut kentinde esir alınan toplam 106 Ukrayna askerinin Rusya ile yapılan esir takası sonrasında serbest bırakıldığını duyurdu. (26.05.2023-)
Arnavutluk mahkemesi, 20 Ağustos 2022'de ülkedeki bir askeri tesise girmeye çalışırken gözaltına alınan Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması kararı aldı. Elbasan Asliye Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, soruşturma altında bulunan Mikhail Zorin, Fedir Alpatov ve Svetlana Timofeeva'nın gözaltında tutulması kararının düşürülmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi. (26.05.2023-)
Estonya Savunma Bakanlığı, hazırladığı yasa tasarısı ile B sınıfı ehliyeti olan tüm vatandaşların tank ve zırhlı araç kullanmalarına izin verilmesini istedi. Ukrayna'yı işgali nedeniyle 294 kilometrelik sınırı paylaştığı komşusu Rusya ile ilişkileri son dönemde gergin olan Estonya'da Savunma Bakanlığı B sınıfı ehliyeti olan tüm vatandaşların tank ve zırhlı araç kullanmalarına izin verilmesini istedi. (25.05.2023-)
ABD istihbaratı, 3 Mayıs'ta Kremlin'e yönelik dron saldırısının Ukrayna tarafından Rusya'daki gizli operasyonlarının parçası olarak düzenlenmiş olabileceğini tahmin ediyor. Kremlin'e yönelik 3 Mayıs'ta düzenlenen başarısız dron saldırısının kimin tarafından gerçekleştirildiği halen tartışılıyor. (25.05.2023-)
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Ukrayna'ya verilecek olan F-16 savaş uçaklarına değinerek, 'Rusya ile havada mücadele edecekseniz, önemli miktarda dördüncü ve beşinci nesil savaş uçağına ihtiyacınız olacak' dedi. (25.05.2023-)
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna ordusuna F-16 eğitimi vermek üzere oluşturulan Avrupa koalisyonuna Danimarka ve Hollanda'nın öncülük edeceğini bildirdi. (25.05.2023-)
Ukrayna Meclis Başkanı Ruslan Stefanchuk, Polonya parlamentosunun alt kanadı Sejm'de yaptığı konuşmada, Volhynia katliamında hayatını kaybeden 100 bin kişinin torunlarına başsağlığı diledi. Stefanchuk, ayrıca Ukrayna'nın Polonyalı arkeoloji ekiplerine bölgede devam eden kurban kalıntılarını arama çalışmalarında yardımcı olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. (25.05.2023-)
Ukrayna Acil Durumlar Servisi, Khmelnytskyi kentindeki bir apartmandan yangın sırasında mahsur kalan anne ve bebeğini kurtardı. (25.05.2023-)
Ukrayna Acil Durumlar Servisi, ülkenin batısındaki Khmelnytskyi kentinde yangın çıkan bir apartmandan anne ve bebeğini kurtardı. O anlar saniye saniye kameralara yansıdı. (25.05.2023-)
Çin, Batılı ülkelerin, Ukrayna'daki savaşın sonlandırılması için Rusya üzerindeki etkisini kullanmasını telkin ettiği bir dönemde ekonomik işbirliğini ve stratejik eşgüdümü artırarak Moskova'ya yakın durmayı sürdürüyor. (25.05.2023-)
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında hava savunma sisteminin güçlü uçaklarla tamamlanabileceğini belirterek, "İlk Ukrayna F-16'sı, Rusya'nın sadece kendi saldırganlığı nedeniyle kaybedeceğinin sinyali olacaktır" dedi. (25.05.2023-)
ADDİS Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Afrika ülkelerine, Rusya ile devam eden savaşta tarafsızlıktan vazgeçmeleri çağrısında bulundu. (24.05.2023-)
- Rus Gönüllüler Tugayı: "Rus topraklarında 42 kilometre derinliğe girdik, savaş ve keşif çalışmalarını sürdürüyoruz" Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesine sızan Ukraynalı keşif grubunda yer alan Rus Gönüllüler Tugayı, operasyonun aktif aşamasının sona erdiğini duyurarak,... (24.05.2023-)
Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesine sızan Ukraynalı keşif grubunda yer alan Rus Gönüllüler Tugayı, operasyonun aktif aşamasının sona erdiğini duyurarak, "Rus topraklarında 42 kilometre derinliğe girdik, savaş ve keşif çalışmalarını sürdürüyoruz" dedi. (24.05.2023-)
Rusya'nın Belgorod bölgesinde Ukrayna'yı destekleyen ve son günlerde Rus ordusuna karşı çatışmalara giren gruplardan "Rus Gönüllüler Tugayı'nın" (RDK) Komutanı "Denis", Belgorod yönünde savaş ve keşif faaliyetleri yürüttüklerini belirtti. (24.05.2023-)
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'ya F-16'ların ne zaman ve ne şekilde sağlanacağının henüz kararlaştırılmadığını, öncelikle pilotların eğitimlerinin tamamlanıp daha sonra sahadaki duruma göre uçakların sevkiyatının yapılacağını söyledi. (24.05.2023-)
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ile savaş halindeyken Ukrayna'nın NATO üyeliğinin "gündemde olmadığını" açıkladı. (24.05.2023-)
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ülkesinin TürkAkım ve Mavi Akım doğal gaz boru hatlarının güvenliğini sağlamakla görevli Karadeniz donanmasındaki bir gemiye Ukrayna ordusuna ait insansız deniz araçlarıyla saldırı girişiminde bulunulduğunu bildirdi. (24.05.2023-)
- Rusya Savunma Bakanlığı: "Ukrayna, TürkAkım ve Mavi Akım'ı koruyan savaş gemisine saldırdı" Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna tarafından Karadeniz'deki TürkAkım ve Mavi Akım doğal gaz boru hatlarını koruyan Rus donanmasına ait İvan Hurs gemisine saldırı düzenlendiğini duyurdu. (24.05.2023-)
Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna tarafından Karadeniz'deki TürkAkım ve Mavi Akım doğal gaz boru hatlarını koruyan Rus donanmasına ait İvan Hurs gemisine saldırı düzenlendiğini duyurdu. (24.05.2023-)
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna'ya silah sevkiyatlarının, Rusya'yı "özel askeri operasyon" hedeflerinden vazgeçirmeyeceğini söyledi. (24.05.2023-)
Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, şiddetli çatışmaların yaşandığı Bakhmut'ta Wagner'e bağlı 20 bin askerin öldüğünü açıkladı. (24.05.2023-)
Rusya, TürkAkım ve MaviAkım'ı koruyan Rus donanmasına ait savaş gemisi, Ukrayna tarafından insansız deniz araçlarıyla saldırı düzenlendiğini duyuruldu. (24.05.2023-)
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Herkesin Ukrayna'nın savaşın ortasındayken NATO'ya üye olmasının gündemimizde olmadığının farkında olduğunu düşünüyorum. (24.05.2023-)
UKRAYNA'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, 24 Şubat 2022 tarihinden itibaren Türkiye'ye giriş yapan 844 bin Ukraynalının 822 bininin Türkiye'den ayrıldığını, ülkede 22 bin Ukrayna vatandaşı bulunduğunu açıkladı. (24.05.2023-)
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Savunma Bakanlığı Kurul Toplantısı'nda yaptığı açıklamada Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesinde yaşanan olaylara ilişkin detayları paylaştı. (24.05.2023-)
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, "Türkiye'ye giriş yapan 844 bin Ukraynalının 822 bini Türkiye'den ayrılmıştır. (24.05.2023-)
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'ya yönelik "özel askeri operasyonun" başlangıcından bu yana 120 binden fazla Rus askerinin eğitim gördüğünü bildirdi. (24.05.2023-)
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, henüz faizlerin aşağı çekilmesi için erken olduğunu, bu hamlelerin 2025'in başları gibi beklenebileceğini söyledi. (24.05.2023-)
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, 24 Şubat 2022-21 Mayıs 2023 arasında, Ukrayna-Rusya savaşında 8 bin 895 sivilin yaşamını yitirdiği duyuruldu. (24.05.2023-)